Kuidas hooldada päikeseprille?
15.06.2018
Kas prillidega võib minna merre hullama või jätta nad päikese kätte päevitama? Aga kas tatiga võib puhastada? Aga alkoholiga?
Meil on vastused kõigile neile ja teistele tähtsatele küsimustele päikeseprillide hoolduse kohta.
Hingeõhk + särk kombinatsioon
Päiksekate puhastamiseks on enamasti kõikidel prillidel kaasas pehme prillipuhastuslapp ja soovitame sinna juurde osta ka spetsiaalse prillipuhastusvedeliku.
Me ei soovita prille puhastada niiöelda t-särk-pluss-hingeõhk kombinatsiooniga kahel põhjusel: esmalt on teatud kangad, näiteks lükra ja polüester, väga abrassiivsed. Kare kangas võib hõõruda maha päikseprillide peegeldumisvastase pinnakatte ja nõnda klaase ning nende omadusi kahjustada. Teiseks võib teie riietel olla silmale märkamatut mustus nagu näiteks liivaterad, mis võivad prilliläätsi tõsiselt kahjustada.
Et päikeseprill saaks pakkuda parimat kaitset peavad klaasid olema terved, puhtad ja ilma pindmiste kahjustusteta. Kriibitud ja kahjustatud prilliläätsed tuleb välja vahetada, sest need takistavad nägemist ning ei kaitse silmi.
Aga milleks mulle spets prillipuhastusvedelik kui mul on kodus terve pudel klaasipesuvedelikku?
Ükskõik milliseid optilisi prilliläätsi ei tohi puhastada mitte ühegi söövitava vahendiga. Nende hulgas on näiteks sülg, klaasipesuvedelik, lahustid, sidrunimahl, alkohol, atsetoon, isopropanool (leidub klaasipesuvedelikes), vesinikperoksiid, pesugeel, näopesuvesi, äädikas, mõningad nõudepesuvahendid jpt.
Esiteks kahjustab ebasobiv aine või vedelik prilliläätsede kaitsvaid katteid ja teiseks raami ennast.
Kõikidele prilliläätsedele müüakse spetsiaalseid puhastusvedelikke, mis pole kallid ning kestavad kaua.
Äärmisel juhul saab prille puhastada ka õrna seebivee lahusega aga see on siiski ohtlik, sest alati pole teada mis seebiga on tegu ja mis aineid see sisaldada võib. Seega jääme ikka spets vahendite juurde.
Prillidega päevitama…
Üllatus-üllatus ka päiksekatel on kuumataluvuspiir, mis on üldiselt kuni +35 kraadi. UV-kaitse ja teised pinnakatted lisatakse prilliläätsele erinevate keemiliste protsesside abil ning kõrge temperatuur võib neid omadusi kahjustada.
Seega ära jäta oma prille päikese kätte lebama seda nii päevitades kui ka näiteks autos, kus palaval suvepäeval võivad temperatuurid tõusta eriti kõrgele. Prillide alumine piir on umbes -10 kraadi. Mägironimiseks ning karmimateks külmakraadideks ja oludeks on olemas eraldi prillid.
Kui te parasjagu prille ei vaja, siis pange nad karpi ja kuskile jahedasse, varjulisse kohta. Siis pakuvad nad kaitsed veel pikaks ajaks.
Päiksekatega keevitama?
Tavalised päikeseprillid ei ole mõeldud kaitsma silmi näiteks ehitusel, keevitades, metallitööd tehes jne. Klaasid ei kannata tugevat põrumist, kuumust ega lendavaid osakesi nagu näiteks metalli- või puutükid. Prilliläätsed võivad puruneda ja silmi vigastada. Igaks otstarbeks on oma prillid ja kaitsevahendid. Sportimiseks ja merel vali spordiprill, mille läätsed on kergest ja purunemis-ning löögikindlast materjalist, ehitusel ja keevitamisel on oma kaitsevahendid jne.
Aga liivaranda?
Nagu eelnevalt sai mainitud, siis päikeseprillide läätsed ei kannata kõrget kuumust. Samuti on ohtlikuks faktoriks liiv ja soolane vesi. Liivaterad võivad klaase kriipida või minna raamide vahele ning sealt on neid keeruline kätte saada. Soolane vesi on aga metalli ning peegeldumisvastase katte suurim vaenlane.
Randa minnes väldi prillide kokkupuudet liiva -ning soolase veega. Kui tegeled merespordiga, vali selleks spetsiaalne prill mida müüakse nt. matkapoodides.
Kui soovid, et su prillid pakuks optimaalset kaitset ning kandmisrõõmu mitmeks aastaks, siis tasub ülaltoodud nõuandeid järgida. Ning kui sul on veel puudu spets prillipuhastusvedelik, prillikarp või pehme prillilapp, siis neid leiab VIUUst.
Samuti ootame tutvuma VIUU päiksekate valikuga SIIN ja VIUU’s, Telliskivi 60!
Kaanefoto: Dick Moby Amsterdam